
Trychologia
Trychologia – jest to interdyscyplinarna nauka zajmująca się diagnozowaniem i leczeniem problemów związanych ze skórą głowy i włosami. Istnieje wiele chorób ogólnoustrojowych, które mogą wpłynąć na osłabienie włosów i powodować ich nadmierne wypadanie. Odpowiednia diagnostyka, wykonanie kompleksowych badań laboratoryjnych są podstawą do znalezienia przyczyny. W przypadku mężczyzn najczęściej diagnozuje się łysienie androgenowe, które jest schorzeniem dziedzicznym i wskazaniem do transplantacji włosów i późniejszego leczenia. W przypadku kobiet diagnozowanie przyczyny bywa bardziej skomplikowane i wymaga niekiedy konsultacji z innymi specjalistami, np. endokrynolog, ginekolog. Oddzielną grupę pacjentek są kobiety w ciąży i w okresie laktacji. O ile często okres ciąży wpływa korzystnie na wygląd i stan włosów, o tyle po porodzie wiele kobiet zgłasza problemy z nadmiernym wypadaniem włosów. Problem powinien z czasem ustąpić sam, gdy gospodarka hormonalna kobiety zostanie unormowana. Jeśli jednak utrata włosów pogłębia się zalecana jest wizyta oraz znalezienie przyczyny tego stanu. Wdrożenie odpowiedniej suplementacji, odżywienie skóry głowy, mezoterapią - osoczem bogatopłytkowym, fibryną lub komórkami macierzystymi znacząco poprawi wygląd włosów i zahamuje wypadanie dalszych włosów.
Kiedy należy wybrać się do Trychologa?
W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek problemów ze skórą głowy takich jak swędzenie, pieczenie, pojawienie się krostek, białych lub żółtych łusek warto udać się do trychologa. Mogą to być objawy problematycznej skóry głowy – mającej tendencję do przetłuszczania, łojotoku, różnego rodzaju łupieżu, łuszczycy. Również osoby, które zauważyły nadmierne wypadanie i pogorszenie kondycji włosów powinny udać się do specjalisty.
Konsultacja trychologiczna polega przede wszystkim na:
- dokładnym wywiadzie z pacjentem w celu zebrania jak najwięcej informacji o stanie zdrowia, trybie życia, przyjmowanych lekach, przebytych chorobach i itp.
- założeniu karty
- wykonaniu badania trichoskopowego
- zleceniu określonych badań laboratoryjnych
- doborze odpowiedniej metody leczenia
Trichoskopia wykonywana jest za pomocą mikrokamery czyli mikroskopu cyfrowego, który umożliwia nam spojrzenie na skórę i włosy w ponad dwustukrotnym powiększeniu. Dzięki temu możemy zobaczyć:
- czy skóra głowy jest zanieczyszczona, czy występuje warstwa krystalizacji
- czy gruczoły łojowe pracują prawidłowo
- w jakim stanie jest skóra (cienka, gruba, podrażniona, sucha, łuszcząca się, itp.
- w jakim stanie są włosy, cebulki
- w jakim stopniu włosy uległy przerzedzeniu
- czy występuje miniaturyzacja mieszków włosowych
Określenie powyższych parametrów jest pomocne w postawieniu trafnej diagnozy i doborze odpowiedniego leczenia. W dniu konsultacji nie należy myć głowy.
Specjaliści:
Cennik:
Świadczenia/Zabieg | Cena |
---|---|
Konsultacja trychologiczna | 150 zł |
Pacjenci, którzy nie ukończyli 18 r. ż., mogą skorzystać z badań lub innych świadczeń medycznych oferowanych przez SONOKARD Sp. z o.o. wyłącznie w obecności albo za zgodą przedstawiciela ustawowego (rodzica, opiekuna prawnego).
W trakcie badań lub innych świadczeń medycznych oferowanych przez SONOKARD Sp. z o.o. dopuszcza się obecność opiekuna faktycznego osoby niepełnoletniej, po uprzednim uzyskaniu i okazaniu pisemnej zgody przedstawiciela ustawowego (rodzica, opiekuna prawnego)
Pacjenci w wieku od 16 do 18 lat mogą skorzystać z badań lub innych świadczeń medycznych oferowanych przez SONOKARD Sp. z o.o. bez obecności przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego po uzyskaniu i okazaniu pisemnej zgody przedstawiciela ustawowego (rodzica, opiekuna prawnego).